تفاوت پنل ال ای دی بک لایت و پنل اج لایت

تفاوت پنل بک لایت و اج لایت

پنل های ال ای دی با ایجاد نور یکنواخت و طراحی ساده و شیک در بسیاری از کشورها محبوب هستند و به صورت قطعی می‌توان گفت که پنل‌های ال ای دی جز بهترین محصولات روشنایی به حساب می‌آیند. از نظر هزینه نورپردازی، پنل های ال ای دی نسبت به لامپ‌های روشنایی سنتی، انرژی کمتری مصرف می‌کنند و هزینه کمتری دارند. پنل های ال ای دی در دو نوع پنل بک لایت (Back Light) و پنل اج لایت (Edge-Light) تولید می‌شوند. در این مقاله به بررسی تفاوت پنل بک لایت و اج لایت می‌پردازیم. ابتدا لازم است هر کدام از این محصولات را بشناسیم تا تفاوت آن ها را درک کنیم.

پنل ال ای دی (LED)

قبل از بررسی تفاوت پنل بک لایت و اج لایت باید بررسی کنیم این نور برای چه مکانی استفاده می‌شود. نور مناسب به چند دلیل ضروری است اول اینکه به شما امکان می‌دهد محیط و جزئیات اطراف خود را ببینید، فضای مناسب را فراهم می‌کند و می‌تواند ظاهر یک فضا را بهبود ببخشد. نورپردازی سنتی پنل فلورسنت غالباً کم نور و ناخوشایند است و برای تعویض لامپ ها و پاکسازی گرد و غبار و حشرات نیاز به برداشتن پنل است. روشنایی پنل LED با صفحه تخت در عین حال که 50،000 ساعت عمر مفید دارند نیمی از توان لامپهای فلورسنت سنتی استفاده می‌کند، نمای زیبایی را ارائه می‌دهد. تعمیر و نگهداری کمتر، هزینه کمتر و ظاهر پیشرفته به وضوح پنل LED را به گزینه برتری تبدیل می‌کند.‌

انواع پنل ال ای دی

پنل های ال ای دی در دو نوع پنل بک لایت یا همان پنل بک لیت (Back-Light ,BackLit) و پنل اج لایت (Edge-Light) یا همان پنل اسلیم تولید می‌شوند. پنل LED بک لایت و پنل ال ای دی اسلیم در میزان روشنایی، طول عمر و تولید طیف رنگی گسترده و متفاوت، با یکدیگر شباهت دارند.

تفاوت پنل بک لایت و اج لایت

پنل بک لایت

پنل بک‌لایت متشکل از یک صفحه می‌باشد که بر روی آن تعداد زیادی لامپ LED قرار گرفته است. بنابراین پنل بک لایت می تواند به خوبی جایگزین پنل های قدیمی فلورسنت و … شود.

به طور کلی؛ مجموعه چراغ هایی که تحت عنوان پنل های روشنایی می‌باشند، جز بهترین چراغ های روشنایی برای ساختمان هستند. اما پنل های بک لایت بهتر از همه این پنل ها می‌باشند. چرا که به هیچ عنوان نور خیره کننده را تولید و منتشر نمی‌کنند.

از ویژگی های بارز این پنل ها این است که در ساختمان خود دارای تعداد زیادی لامپ ال ای دی هستند. از این رو بسیار مقرون به صرفه بوده و انرژی بسیار کمی مصرف می‌کنند.

انواع پنل های بک لایت

سیستم چراغ های بک لایت یک سیستم جدید در طراحی و تولید محصولات روشنایی می‌باشد که دارای ویژگیهای منحصر به فردی هستند.
این روشنایی ها اغلب به صورت روکار و توکار ساخته می‌شوند و نسبت به نوع دکوراسیون از آنها استفاده می‌کنند. هیچ تفاوت ساختاری در تولید چراغ های بک لایت روکار و چراغ های بک لایت توکار وجود ندارد و صرفا نسبت به نحوه ی نصب تفاوت دارند.

ویژگی های پنل بک لایت

  • نور را بدون خیرگی تولید می‌کنند.
  • مصرف انرژی بسیار کمی دارند.
  • از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه هستند.
  • تولید نور یکنواخت و با کیفیتی را دارند.
  • تنوع رنگی بسیار بالایی دارند.
  • طول عمر این پنل ها بسیار بالا می‌باشد.
  • بسیار مناسب برای روشنایی و نورپردازی می‌باشند.
  • ابعاد و اندازه های مختلف و متنوعی دارند.

کاربرد پنل های بک لایت

از چراغ های بک لایت می‌توانید در نورپردازی آشپزخانه و نورپردازی سالن و … استفاده کنید. چراغ های بک لایت در سایز های متنوع تولید می‌گردد. نور زلال و جذاب آنها برای فضاهای تجاری نیز مناسب است. بهتر است برای فضاهای تجاری چراغ های بک لایت را با چراغ های سی او بی ترکیب نمود. البته چنانچه ارتفاع سقف تجاری شما بیش از 3.5 متر باشد، بهترین پیشنهاد چراغ های سی او بی هستند و چراغ های بک لایت در این ارتفاع راندمان نوری کمتری دارند.

اخیرا این چراغ ها در سایز های کوچک و به صورت توکار بسیار تولید می‌گردند. زیرا جایگزین بسیار مناسبی برای هالوژن های توکار هستند و قیمت تمام شده ی آنها مناسب تر است. خیرگی و تیزی نور چراغ های بک لایت مانند هالوژن ها می‌باشد.

تفاوت پنل بک لایت و اج لایت

تفاوت پنل بک لایت و اج لایت

تفاوت ظاهری

اگرچه پنل های بک لایت ممکن است ظاهر باریک و زیبای یک پنل اج لایت را نداشته باشند، اما توجه به قیمت و هزینه های آنها هم مهم است. هزینه آنها کمتر از پنل های اج لایت است، به این معنی که پول کمتری در سرمایه گذاری اولیه صرف می‌شود. همچنین در یک پنل اج لایت، لامپ های LED کمتری لازم است، زیرا منبع نور در یک منطقه است و در کل پنل وجود ندارد. لامپ کمتر موجب مصرف انرژی کمتر، کارایی و صرفه جویی بیشتر می‌شود. پنل اج لایت عمر طولانی و قیمت مناسبی دارد و به نسبت افزایش وات، نور و قیمت آن افزایش می‌یابد.

استفاده از پنل اج لایت خیلی راحت بوده و فقط با کلید ON و OFF روشن یا خاموش می‌شود. پنل روشنایی اج لایت برای زیبایی و پنل‌های بک لایت منبع نوری ارزان هستند.

پنل بک لایت

تفاوت پنل بک لایت و اج لایت

پنل اج لایت

تفاوت پنل بک لایت و اج لایت در میزان روشنایی

منبع روشنایی یک صفحه اج لایت در امتداد محیط صفحه قرار دارد که به طور معمول دارای یک پوشش آلومینیومی محافظ است. نور تولید شده در لبه ها سپس به سمت مرکز پخش می‌شود و توزیع نور کاملاً یکنواخت و بدون سایه ایجاد می‌کند. به عنوان مثال، این نوع نورپردازی و استفاده از پنل اج لایت برای انبارهای صنعتی دارای قفسه بندی عالی است. زیرا نور به طور مساوی پراکنده می شود و سایه های کمتری بین قفسه ها به وجود می‌آید.

منبع روشنایی پنل بک لایت دقیقاً در همان قسمت پشت پنل قرار دارد. نور به دور از منبع در سطح صفحه پخش و به طور مساوی در فضا توزیع می‌شود. برای دستیابی به پراکندگی یکنواخت نور، پنل های بک لایت به طور حتم ضخیم تر هستند و بنابراین مکان های نصب را محدود می‌کنند. 

تفاوت پنل بک لایت و اج لایت

تفاوت کیفیت نور تولید شده

علاوه بر بحث میزان نور تولیدی، کیفیت نور تولیدشده توسط پنل‌ها نیز برای افراد مهم است. پنل ال ای دی بک لایت دارای مزایایی در میزان و راندمان روشنایی گفته‌شده هستند. پنل های بک لایت با توان ۶۰ وات به‌راحتی شار نوری 6100 لومن تولید می‌کنند، اما برای پنل‌های اسلیم با تکنولوژی اج لایت که با استفاده از عمل انکسار و انعکاس و از طریق نور صفحه راهنما و صفحه بازتاب‌دهنده، نور تولید می‌کنند، حداکثر شار نوری برای توان مشابه، به حدود ۵۰۰۰ لومن می‌رسد، یعنی ۲۰٪ کمتر که شایان توجه است.

تفاوت پنل بک لایت و اج لایت
رایکا

رایکا

ارائه محصولاتی با کیفیت به همراه خدمات معتبر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *