پنل سقفی روکار بخریم یا توکار؟ مقایسه پنل روکار و توکار

پنل روکار یا توکار

پنل LED سقفی، تکنولوژی منحصر به فردی است که برای نورپردازی منازل، ادارات، هتل ها، کارخانه ها و… به کار برده می‌شود. این پنل ها معمولا به صورت روکار و توکار مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو در ادامه قصد داریم به بررسی مشخصات و تفاوت های پنل سقفی led توکار و روکار بپردازیم. چراغ‌های پنلی نسل جدید از تجهیزات روشنایی هستند که در بهینه‌ سازی مصرف انرژی توانایی زیادی داشته و به همین دلیل جایگزینی عالی و پرکاربرد برای لامپ‌های پرمصرف و قدیمی هستند.

کاربرد پنل های سقفی

پنل سقفی LED می‌تواند منبع کاملی از نور را برای محیط های خاص از جمله فروشگاه های پوشاک و مواد غذایی، راهروها، انبارها، ادارات، مدارس و بیمارستان ها فراهم کند. این نوع روشنایی برای انبارهای صنعتی با قفسه بندی نیز عالی است. از آنجایی که نور به طور یکنواخت پراکنده می‌شود، سایه های کمتری وجود خواهد داشت که مانع دید بین قفسه ها گردد.

پنل های سقفی LED در سه رنگ مهتابی یا سرد، گرم یا آفتابی و دی لایت موجود هستند. رنگ سفید یا مهتابی محبوب ‌ترین و مناسب ‌ترین رنگ برای محیط‌ های اداری و مدارس است. رنگ نور دی لایت به دلیل نزدیکی رنگ نور به نور طبیعی یا نور خورشید جهت روشنایی منازل بسیار مناسب می‌باشد و در نهایت پنل های با رنگ نور آفتابی جهت نورپردازی محیط‌ های بزرگ مثل فروشگاه ها که نیاز به جلب توجه خریدار به اجناس است مناسب می‌باشند.

پنل روکار یا توکار

پنل توکار بخریم یا روکار؟

همانطور که می‌­دانید، انتخاب چراغ توکار یا روکار مناسب فضای شما، بسته به عوامل مختلفی است. عواملی چون محدودیت فضا برای قرارگیری چراغ، در نظر گرفته‌شدن فضای خالی برای چراغ از قبل، انتخاب بین دیده شدن زیبایی ادوات روشنایی و یا استفاده از مزیت‌های مخفی بودن آن، توانایی یا عدم توانایی در تغییر ساختار و بافت سقف و هزینه تمام‌شده اجرا، عوامل تعیین‌کننده در انتخاب بین توکار یا روکار بودن چراغ مناسب شماست.

پنل روکار یا توکار

پنل سقفی توکار

پنل های سقفی توکار در مدلهای مختلف مربع و گرد تولید می‌شوند و در کلیه محیط های اداری، تجاری و مسکونی کاربرد دارند. دلیل نام گذاری آن ها این است که منبع روشنایی به طور کامل در سقف قرار می‌گیرد و هیچ بخشی از آن قابل مشاهده نمی‌باشد. به همین دلیل باعث شده در بیشتر سبک های دکوراسیونی کاربرد داشته باشند. نورهای مخفی زیر کابینت از پرکاربردترین مصارف این چراغ ها در منازل است. از مزایای چراغ های سقفی توکار، روشنایی این چراغ ها می‌باشد. نور و اشعه این چراغ ها سالم می‌باشد و در تولید چراغ های سقفی به اصول کیفی و استانداردها نیز دقت می‌شود.

برای نمونه اگر لامپ های زرد در یک چراغ سقفی وجود داشته باشد به علت وجود شیشه و محافظ، از صدمه رسیدن و آزار دیدن چشم پیشگیری می‌شود. چراغ سقفی توکار با فناوری SMD LED یا Cob LED ساخته می‌شود. همچنین روشنایی کاملا یکسان و ملایم را به وجود می‌آورد. لازم به ذکر است نور این چراغ ها زیاد می‌باشد و طول عمر زیادی دارند.

پنل روکار یا توکار

پنل سقفی روکار

این چراغ ها مانند چراغ پنلی توکار می‌باشد با این فرق که منبع روشنایی بر روی سطح سقف قرار می‎‌‌‌گیرد و قابل مشاهده می‌باشد. با نصب شدن منبع روشنایی بر روی سقف و در نهایت پایین تر آمدن آن، مقدار نور تابشی نیز افزایش می‌یابد. این خصوصیت سبب می‌شود که تنوع طرح ها و مدل ها در مقایسه با گروه قبلی افزایش یابد ولی ممکن است نتوانید در کلیه سبک ها از آن استفاده کنید و در انتخاب باید دقت خود را افزایش دهید.

از مزایای دیگر چراغ های پنلی روکار، نورپردازی کلی و یکسان است که در محیط ایجاد می‌شود. این چراغ ها در بیشتر محیط ها مثل آشپزخانه، نشیمن، اتاق خواب و سرویس بهداشتی کاربرد دارند. همچنین چراغ های پنلی روکار در انواع نورهای آفتابی، مهتابی و مدلهای هوشمند و قابل کنترل تولید می‌شوند و شما می‌توانید به تناسب با محیط خود از آن استفاده کنید. در حالت کلی این چراغ ها محیط را مدرن تر و خاص تر نشان می‌دهند.

پنل روکار یا توکار

مزیت پنل سقفی روکار به پنل سقفی توکار

نصب پنل سقفی روکار یک مزیت نسبت به پنل سقفی توکار محسوب می‌شود. برای نصب پنل سقفی روکار بر خلاف پنل سقفی توکار نیازی به ایجاد حفره و برش در سقف یا سطح موردنظر نیست. انواع پنل سقفی روکار به راحتی با کمک براکت‌ها و پیچ‌های داخل جعبه محصول نصب شده و نیازی به ایجاد حفره یا برش در سقف نیست. پنل سقفی ال ای دی یا پنل سقفی روکار انواع مختلفی دارند و به شکل‌های مختلفی ساخته می‌شوند.

از پنل ال ای دی روکار می‌توان در جاهایی که امکان ایجاد برش نیست، بهره برد؛ مثلاً سقف‌های کاذب یا ساختمان‌هایی که کارهای گچبری و نقاشی نهایی شده است و امکان ایجاد محلی برای قرار گرفتن پنل توکار وجود ندارد. پنل سقفی روکار یا پنل ال ای دی سقفی دارای ابعاد و اشکال مختلفی از جمله مربع، مستطیل، مکعبی، گنبدی و دایره‌ای شکل هستند. از آنجایی که این پنل‌های ال ای دی و SMD به صورت روکار نصب می‌شوند، در فضاهای داخلی، محیط های رسمی و جاهایی که ارتفاع سقف کم است، نور خوبی را در محیط منتشر می‌سازند.

پنل روکار یا توکار

مقایسه پنل سقفی توکار و روکار از نظر نحوه ی نصب

پنل های سقفی توکار یا روکار هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند و از نظر جنس بدنه، شدت نور، مصرف انرژی، طول عمر و غیره با هم تفاوتی ندارند و نمی توان گفت که کدام یک بهتر است. این بسته به محیطی دارد که قرار است نوع توکار یا روکار آنها نصب شود. چرا که در بعضی از مکان ها به دلیل داشتن سقف با ارتفاع کم، از نوع توکار استفاده می شود و در بعضی مکان ها می توان از نوع روکار هم استفاده کرد. که مهم این است که از نظر شدت نور، عملکرد و کیفیت نور هردو به یک اندازه کارآمد هستند.

پنل روکار یا توکار

آیا سیم‌کشی پنل سقفی روکار با توکار متفاوت است؟

به طور معمول سیم‌کشی پنل های سقفی روکار در مقایسه با پنل‌های توکار آسان‌تر است؛ زیرا نیاز به سوراخ کردن سقف یا آماده‌سازی شرایط در حین ساخت ساختمان نخواهد داشت. به همین دلیل است که اگر می‌خواهید در حین بازسازی یا ساخت محل نورپردازی را انجام دهید؛ بهتر است از پنل‌های توکار استفاده کنید. اما برای ساختمان‌های آماده، اگر نمی‌خواهید سقف کاذب یا کناف داشته باشید؛ گزینه‌های روکار برای شما بهتر هستند.

پنل روکار یا توکار

پنل مناسب برای سقف بلند و کوتاه

اگر قصد دارید اتاق یا فضایی را با سقف بلند نورپردازی کنید؛ پیشنهاد ما به شما خرید پنل ال ای دی سقفی روکار است. زیرا در این نوع چراغ‌ها، ارتفاع فریم پنل سبب می‌شود که منبع نور به زمین نزدیک‌تر شود و در نتیجه مقدار نور تابشی افزایش پیدا کند.

اما در مواردی که سقف ارتفاع کمی دارد؛ توصیه ی ما خرید پنل‌های سقفی توکار است. این نوع از پنل‌ها می‌توانند ضمن پخش نور یکنواخت در محیط، زیبایی آن را هم تحت تاثیر قرار دهند؛ به همین دلیل به راحتی با سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی هماهنگ می‌شوند.

پنل روکار یا توکار

مقایسه کیفیت نور پنل توکار و روکار

می‌توان گفت که اگر به دنبال یک منبع نور با توانایی پخش نور به صورت یکنواخت هستید؛ پنل‌های سقفی ال ای دی بهترین گزینه برای شما هستند. اما آیا کیفیت نور چراغ‌های توکار با روکار متفاوت است؟ باید بگوییم که چراغ‌های روکار نور مستقیم را در محیط پخش می‌کنند؛ این در حالی است که نور چراغ‌های توکار معمولا غیرمستقیم است.

همین موضوع سبب می‌شود که چراغ‌های توکار برای محیط‌های اداری، دفتر کار، اتاق خواب، آشپزخانه یا سالن‌های مطالعه گزینه مناسب‌تری باشند؛ به این دلیل که انعکاس نور و ایجاد سایه را به حداقل می‌رسانند. استفاده از این چراغ‌ها در محیط‌های مرطوب و سرویس‌های بهداشتی هم توصیه می‌شود؛ زیرا سیم‌کشی آن‌ها در معرض رطوبت قرار نمی‌گیرد و ایمن‌تر است. اما از چراغ‌های روکار می‌توانید در ساختمان‌های تجاری یا سالن‌های مهمانی، برای ایجاد نور بیشتر استفاده کنید.

پنل روکار یا توکار

تنوع پنل روکار بیشتر است یا پنل توکار

بدون شک دست طراحان برای ساخت پنل‌های روکار بازتر است؛ به خاطر اینکه می‌توانند طرح‌های مختلفی را برای فریم‌ها ارائه دهند. این در حالی است که پنل‌های سقفی توکار بیشتر به شکل دایره‌ای طراحی می‌شوند و تنوع زیادی ندارند.

رایکا

رایکا

ارائه محصولاتی با کیفیت به همراه خدمات معتبر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *