کدام رنگ برای نور اتاق خواب مناسب است؟

اتاق خواب یکی از قسمت های مهم خانه است. شما بیش از یک سوم شبانه روز خواب هستید پس با دقت بیشتری دیزاین و نور مناسب اتاق خواب خود را انتخاب کنید. نورپردازی اتاق خواب بسیار اهمیت دارد زیرا هم باید نور لازم برای مطالعه در آن وجود داشته باشد و هم نور آنقدر زیاد نباشد که مزاحم خوابیدن شود. بدین جهت در ادامه بهترین رنگ نور برای اتاق خواب را شرح می‌دهیم.

در دنیای روانشناسی، رنگ‌ها می‌توانند تاثیر زیادی بر روحیه، بازدهی کار و همچنین خواب ما داشته باشند. در طراحی داخلی خانه، اداره یا فضای تجاری رنگ و نور مهم‌ترین نقش را بر زیبایی و کاربردی بودن آن فضا ایفا می‌کنند. برای مثال نور و رنگ مناسب در محیط اداری می تواند تاثیر زیادی بر راندمان و بازدهی افراد داشته باشد.

تاثیر رنگ نور اتاق خواب بر کیفیت خواب و سلامت بدن

نور طبیعی نه تنها روحیه انسان را تقویت می‌کند، بلکه باعث می‌شود احساس انرژی، بیداری و هوشیاری کنیم. اما این امر تا وقتی مفید است که در معرض نور طبیعی خورشید قرار بگیریم. قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی که باعث تقلید از نور طبیعی و انتشار نور آبی می‌شوند، با سرکوب ملاتونین یا همان هورمون خواب‌آور بدن، برای خواب انسان مضر است و می‌تواند باعث اختلال در سلامت بدن شود و خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

تمام نور‌های مصنوعی ازجمله LED، لامپ‌های فلورسنت و لامپ‌های رشته‌ای، می‌توانند الگوهای خواب طبیعی را مختل کنند. ساعت بیولوژیکی بدن بر اساس میزان نور و تاریکی‌ای که بدن در معرض آن قرار می‌گیرد، به ریتم‌هایی تنظیم می‌شود. به این امر، ریتم شبانه‌روزی بدن گفته می‌شود. ریتم شبانه روزی بسیاری از فرآیندهای فیزیولوژیکی را کنترل می‌کند. آن‌ها الگوهای خواب و تغذیه و همچنین فعالیت مغز، تولید هورمون و بازسازی سلول‌ها را تعیین می‌کنند.

نور مناسب اتاق خواب

انتخاب رنگ مناسب برای نور اتاق خواب

تاثیر نورپردازی اتاق در خواب خوب و آرام بر کسی پوشیده نیست. تفاوتی ندارد که اتاق خواب شما کوچک است یا بزرگ؛ در هر صورت می بایست انتخاب رنگ نور مناسب و تنظیم میزان روشنایی اتاق خواب را در الویت قرار دهید.

درحالی‌که تاریکی مطلق همواره بهترین گزینه برای خواب عمیق و راحت است، اما اگر اغلب در نیمه‌های شب بیدار می‌شوید و چشم‌های خود را باز می‌کنید، باید از چراغ خوابی استفاده کنید که چشمتان حساسیت بسیار کمی نسبت به آن رنگ داشته باشد. استفاده از نور سفید سبب اختلال در خواب می شود. بهترین گزینه برای انتخاب رنگ نور چراغ خواب؛ نور قرمزی است که به گونه‌ای در فضای اتاق تابیده شود که چشم را مستقیم نشانه نرود. چشم انسان حداقل حساسیت را به نور قرمز دارد.

بهترین رنگ نور اتاق خواب

نور قرمز

رنگ قرمز، بهترین و مناسب ترین رنگ برای نور اتاق خوابتان می باشد. تحقيقات انجام شده بر روی موش ها براي نور مناسب زمان خواب به خوبي نشان مي دهند که، آن هایی که در زیر نور قرمز خوابیده بودند نسبت به آن هایی که هنگام خواب نور سفید و یا آبی داشته اند به مقدار کمتری به افسردگی مبتلا شدند.
میتوان دلیل این موضوع را سلول های حساس به نور در مغز مربوط دانست. این سلول ها بالاترین حساسیت نسبت به نور آبی و کمترین حساسیت نسبت به نور قرمز دارند و این باعث می شود که مغز در معرض نور قرمز احساس راحتی را تجربه کند.
البته باید توجه کرد که بهترین حالت برای خوابیدن تاریکی مطلق می باشد. ولی اگر نمی توانید در تاریکی بخوابید ممکن است نور قرمز بتواند به شما کمک کند.

نور مناسب اتاق خواب

نور آبی

به خاطر داشته باشید که نور خورشید و نور سفید حاوی ترکیبی از طول موج های مختلف هستند که هر یک دارای میزان قابل توجهی نور آبی هستند.

دریافت نور آبی، به ویژه از خورشید در طول روز به شما در حفظ هوشیاری و حس شادابی بیشتر کمک می کند، در شرایطی که عملکرد و خلق و خو را نیز بهبود می بخشد. اما استفاده از این نور در هنگام شب نتیجه ای معکوس داشته و در خواب اختلال ایجاد می‌کنند.

با این وجود، لامپ های مدرن و دستگاه های الکترونیکی، به ویژه نمایشگر رایانه ها نیز مقادیر زیاد از نور آبی را تولید می کنند. برای داشتن خوابی راحت بهتر است استفاده از این وسایل را قبل از خواب به حداقل برسانیم.

نور آبی، چه از خورشید یا نمایشگر یک لپ تاپ، در مهار تولید ملاتونین بسیار موثر است، از این رو، کیفیت و کمیت خواب را کاهش می دهد.

بهترین نوع لامپ برای نورپردازی اتاق خواب

لامپ های ال ای دی کم مصرف بهترین و مناسب ترین لامپ برای اتاق خواب و منازل هستند. این لامپ ها هم طول عمر بالایی دارند و هم از نظر اقتصادی بسیار به صرفه هستند.

رایکا

رایکا

ارائه محصولاتی با کیفیت به همراه خدمات معتبر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *