نکات مهم انتخاب لامپ مناسب برای محیط با محاسبه لومن و توان

یکی از ابزارهایی که استفاده از آن در هر فضایی لازم و ضروری می‌باشد لامپ ها و سیستم های روشنایی هستند. امروزه روشنایی کارکردی فراتر از “تامین نیاز بشر به نور مصنوعی” پیدا کرده و آرامش، امنیت و زیبایی را نیز با خود به همراه دارد. از زمان حذف لامپ های رشته ای سنتی از بازار و جایگزینی لامپ های کم مصرف، بازار لامپ ها تغییرات زیادی را تجربه کرده است. با توجه به تنوع محصولات روشنایی و کاربردهای تخصصی آنان که ناشی از بهره‌گیری از آخرین تکنولوژی تولید نور یعنی LED می‌باشد؛ در این مقاله از سایت رایکا درباره انتخاب بهترین و مناسب ترین لامپ متناسب با فضای کاربری توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

راهنمای خرید لامپ مناسب برای منزل​

براساس تحقیقات دانشمندان، بیماری‌های چشمی 12 درصد افزایش پیدا کرده که این عارضه بر اثر قرار گرفتن در معرض نورهای بسیار روشن، سرد و فلورسنت ایجاد می‌شود. آیا در هنگام طراحی منزل خود به انتخاب نور مناسب در هر اتاق توجه کرده‌اید؟ آی‎ا می‌دانید تعداد لامپ در اتاق باید چند تا باشد؟ آیا‌ می‌دانید نور مناسب هر اتاق با چه لامپی تامین می‌شود؟ این سوالات ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است. با ما همراه باشید، در ادامه به تمامی این سوالات پاسخ می‌دهیم.

انتخاب لامپ مناسب برای هر فضای کاربری علاوه بر این که برای شما احساس آرامش ایجاد می‌کند، می‌تواند سبب کاهش خستگی شما و افزایش شادابی نیز بشود. علاوه بر این، هزینه‌های مربوط به مصرف برق نیز مسئله بسیار مهمی است. در نتیجه خرید لامپ با مصرف کم، هوشمندانه به نظر می‌رسد.

خرید لامپ مناسب

انواع تکنولوژی ساخت لامپ​

انتخاب سیستم روشنایی مناسب برای هر محیط، مستلزم در نظر گرفتن پارامترهایی مانند رنگ، دما و نوع لامپ است که تاثیر مستقیمی بر حالات روحی و روانی و بازدهی عملکرد افراد می‌گذارد. برای این که بتوانیم برای هر فضا نظیر قسمت های مختلف خانه، فضای اداری، سالن های زیبایی و … بهترین سیستم روشنایی را انتخاب و تهیه کنیم، باید انواع لامپ ها و مقدار روشنایی مورد نیاز برای هر فضا را به خوبی بشناسیم و بررسی کنیم. انواع لامپ ها عبارتند از:

لامپ های رشته ای​

لامپ های رشته ای جزو قدیمی ترین و ابتدایی ترین لامپ های موجود در بازار هستند، طول عمر آن نسبتاً کوتاه حدود 1000 ساعت است. البته هنوز کسانی هستند که به دلیل قیمت ارزان، علاقه به این نوع داشته باشند. در این لامپ‌ها از رشته تنگستن استفاده می‌شود و نوری زرد رنگ می‌تابانند و اگر زیاد خاموش و روشن شود، حتی زودتر هم می‌سوزد.

انتخاب لامپ مناسب

لامپ های کم مصرف فلورسنت فشرده (CFL)

در انتخاب لامپ مناسب گزینه دیگری که دارید، لامپ های فلورسنت فشرده هستند که برای رفع نواقصی که در لامپ های رشته ای وجود داشت، طراحی شده اند. این لامپ ها از انرژی کمتری استفاده کرده و نور مناسب و قابل قبولی تولید می کنند. همچنین طول عمر این لامپ ها نیز در مقایسه با لامپ های رشته ای طولانی تر می باشد.

این لامپ‌ها از یک لوله شیشه‌ای پر از بخار جیوه و گاز ساخته می‌شوند و دو طرف لوله آن‌ها، الکترود نصب شده است. با عبور جریان الکتریکی از گاز، بخار جیوه مشتعل و نور ماوراء بنفش ساطع می‌شود. چون این نور برای چشم انسان نامرئی است، یک پوشش پودری فسفر در داخل لوله شیشه‌ای به کار رفته که در اثر برخورد فوتون‌های فرابنفش با آن فلورسانس ایجاد شده و نور مرئی تابیده می‌شود. این نوع اگرچه مصرف برق کمی دارد، اما به دلیل استفاده از جیوه برای انسان و محیط زیست خطرناک بوده و از طرفی بسیار شکننده هستند. توصیه می‌شود که سراغ آن‌ها نروید.

خرید لامپ مناسب

لامپ فوق کم مصرف LED، بهترین نوع لامپ ​

تکنولوژی ال ای دی با سرعت چشم‌گیری در حال محبوب و متداول شدن است. لامپ‌های ساخته شده از ال ای دی، بیش از 15000 ساعت عمر می‌کنند (تقریباً 20 برابر نوع رشته‌ای). از مزایای لامپ ال ای دی میتوان به مصرف برق کم، تنوع رنگ نور بالا، طراحی دوست‌دار محیط زیست و بی‌شمار مزیت دیگر اشاره کرد، که باعث می‌شود بهترین انتخاب برای روشنایی هر محیطی با هر کاربردی باشد.

انتخاب لامپ مناسب

شناسایی انواع نور مناسب برای اتاق‌ها​

نور عمومی یا نور محیطی:​

این نور همان نور کلی است که اتاق را روشن می کند و می تواند منبع آن طبیعی باشد. نور‌ عمومی وظیفه روشن کردن کل اتاق را برعهده دارد. نور لوستر، چلچراغ و دیوارکوب معمولا جزو دسته نور عمومی در نظر گرفته می‌شود.

نور وظیفه‌ای:​

این نور تحت عنوان نور کاری هم شناخته می‌شود و وظیفه دارد نور محیط کار یا محدوده‌ای را که در آن مطالعه می‌کنید، فراهم کند. نور چراغ مطالعه یا لامپ زیر کابینت از شناخته‌شده‌ترین نورهای وظیفه‌ای هستند.

نور تاکیدی :​

امروزه این سبک از نور رواج بسیار زیادی پیدا کرده است. نور تاکیدی، سبب برجسته نشان دادن اجسام می‌شود یا نقطه خاصی از اجسام را روشن می‌کند. با کمک چراغ های دکوراتیو و هالوژن می‌توانیم نورهای تاکیدی ایجاد کنیم، حتما از لامپ ال ای دی مناسب برای این نوع نور استفاده نمایید.

نکته:
برای اینکه بتوانید نورپردازی مناسبی برای محیط داشته باشید، نورپردازی را دقیقا به ترتیب بالا انجام دهید. یعنی ابتدا نور کلی را برای فضای اتاقتان تعریف کنید. بعد سراغ نوری بروید که قرار است هنگام کار یا مطالعه کمکتان کند و سپس نوری را اضافه کنید که قرار است روی آثار هنری یا هر چیزی که برایتان اهمیت بیشتری دارد، تاکید کند.

خرید لامپ مناسب

کدام نور برای کدام اتاق مناسب است؟

هال و اتاق پذیرایی:

استفاده از نور تاکید کننده، علاوه بر نور عمومی، در یکی از گوشه‌های اتاق به شدت توصیه می‌شود. این نور برای بخش های دکوراتیو خانه مانند نورپردازی یک اثر هنری و یا حتی صندلی ها یا میز مورد استفاده قرار گیرد. همچنین در این فضاها انتخاب و خرید لامپ برای لوستر نیز مهم است.

آشپزخانه:​

در این قسمت از خانه ابتدا از نور عمومی استفاده می‌کنیم و سپس در بالای سینک، زیر کابینت ها و …. از نور وظیفه ای استفاده می‌کنیم.

اتاق خواب:​

بهتر است بخشی از اتاق خواب نور وظیفه ای داشته باشد تا در صورت نیاز بتوانید از آن استفاده کنید. به کمک چراغ های خواب می‌توانید نور وظیفه ای و تأکیدی زیبایی ایجاد کنید.

سرویس بهداشتی:​

ممکن است انتخاب نور مناسب لامپ حمام و دستشویی کمی سخت باشد، چون به دقت نیاز دارد. برای مثال در مورد آینه به نور وظیفه‌ای نیاز دارید؛ اما اگر نور جای نامناسبی نصب شود باعث ایجاد سایه خواهد شد. به همین دلیل می‌توانید با استفاده از انواع لامپ های ال ای دی کم مصرف و هالوژن در کنار آینه نور مناسب را ایجاد کنید و از نور عمومی برای روشن کردن بقیه فضا بهره ببرید.

نوع پایه لامپ​

لامپ با پایه اشتباه عملاً در چراغ قرار نمی‌گیرد و باعث هدر رفتن پول می‌شود. پایه‌ها با عدد و حروف، برچسب گذاری می‌شوند. حرف، نشان دهنده نوع پایه و عدد، بیانگر قطر آن است. به طور مثال در پایه نوع E27، حرف E بیانگر پیچی بودن و عدد 27، قطر پایه بر حسب میلی‌متر است. پایه لامپ‌ها مطابق استاندارد ملی ایران به چهار دسته کلی سوکت، پیچ، پین و سیمی تقسیم می‌شوند.

انتخاب لامپ مناسب

لامپ چند وات مناسب است؟

براساس تحقیقات صورت گرفته، به طور استاندارد برای هر ۱۲ متر مربع، ۱۵ وات روشنایی مناسب است. شما می‌توانید مطابق با نیاز و سلیقه خود این عدد را کمتر و یا بیشتر کنید. این در حالی است که برای اتاق‌های پذیرایی که به میزان نور بیشتری نیاز است، به ازای هر ۱۲ متر مربع، لامپ های ۱۸ واتی پیشنهاد می‌شود.

هم چنین اتاق هاي خواب و استراحت باید نوری ملایم تر داشته باشند. به همین دلیل، لامپ های ۱۲ یا ۱۳ واتی قابل استفاده هستند. بطور کلی اندازه توان لامپ بر اساس مکانی که از آن استفاده می‌کنیم به طور تقریبی  به شرح ذیل است:

لامپ مناسب برای آشپزخانه: لامپ 12-20 وات

بهترین لامپ برای سرویس بهداشتی: لامپ 9-12 وات

لامپ مناسب برای اتاق خواب: لامپ 9-20 وات

مناسب ترین لامپ برای اتاق نشیمن: لامپ 9-20 وات

لامپ مناسب برای اتاق پذیرایی: لامپ 12-20 وات

نکته: این اندازه‌ها تقریبی هستند و از واحد «لومن» به وات تبدیل شده‌اند. همچنین توجه داشته باشید که مثلا یک لامپ ۱۰۰ وات رشته ای معادل لامپ ۱۲ وات ال ای دی روشنایی دارد.

خرید لامپ مناسب

میزان روشنائی یا شار نوری مناسب (لومن)

میزان روشنائی یا شار نوری یکی از مهم ترین مواردی است که باید در خرید لامپ ال ای دی مناسب به آن توجه کنید. واحد شار نوری لومن است. معمولا در لامپ های ال ای دی هرچه وات یا توان مصرفی یک لامپ زیاد شود، میزان نوردهی آن محصول زیادتر می‌شود.

میزان روشنائی یک اتاق 12 الی 15 متری 2000 لومن است که برای یک لامپ LED برابر یک لامپ 25 وات است. به طور کلی به ازای هر 10 متر بهتر است میزان روشنائی را 1000 لومن زیاد کنیم. البته این اعداد تقریبی هستند و به عواملی مانند سلیقه افراد، میزان نور ثابت محیط و کاربری فضا بستگی دارند.

خرید لامپ مناسب

کدام رنگ نور لامپ مناسب است؟ آفتابی، صدفی یا مهتابی؟

سه نوع اصلی دمای رنگ در روشنایی لامپ‌ها به شرح ذیل می‌باشند:

1- آفتابی (2700 تا 3000 کلوین) Warm white: لامپ‌های با رنگ آفتابی دارای رنگ زرد ملایم همچون غروب خورشید بوده که احساس آرامش و راحتی را برای افراد حاضر در فضای دارای این نور به وجود می‌آورد. رنگ نور آفتابی به علت ملایم بودن، مناسب برای روشنایی مکان‌هایی که نیاز به آرامش دارند همچون سالن نشیمن، سالن غذاخوری و اتاق خواب می‌باشد.

2- صدفی یا یخی (3500 تا 4200 کلوین) Cool white: لامپ‌های با رنگ صدفی به میزان کمی سفیدتر از لامپ‌های آفتابی و طبیعی بوده و احساس انرژی بیشتر را به افراد حاضر در فضای دارای این نور منتقل‌ می‌نماید. در واقع این رنگ نور حد میانه و ترکیبی از رنگ نور آفتابی و مهتابی می‌باشد. این رنگ نور مناسب برای استفاده در فضاهای اداری می‌باشد.

3- مهتابی (5000 تا 6500 کلوین) Day light: لامپ‌های با رنگ مهتابی دارای رنگ آبی و سفید بوده و شبیه‌ساز روشنایی نیم‌روز در یک روز صاف و بدون ابر می‌باشد. لامپ‌های مهتابی مناسب برای مطالعه، کارهای دقیق نظیر طراحی و یا فضاهای تولید و کارگاهی می‌باشد.

انتخاب رنگ نور مناسب با فضایی که قصد داریم لامپ را در آن جا به کار ببریم، به عنوان پارامتری سلیقه‌ای مطرح می‌باشد که توصیه‌هایی به شرح بالا در مورد آنان وجود دارد. البته برای نورپردازی می‌توانید از ترکیب رنگ نور های آفتابی، صدفی و مهتابی استفاده کنید.

انتخاب لامپ مناسب

محاسبه تعداد لامپ مورد نیاز

محاسبه تعداد لامپ مورد نیاز قواعد ساده و تجربی دارد. نیازی نیست خیلی حساسیت به خرج دهیم. اول ببینید برای اتاق خود چه چراغ‌هایی دارید؟ مثلا اگر یک پذیرایی 24 متری دارید، باید در حدود 30 وات لامپ ال ای دی بخرید تا روشنایی در حد معمول داشته باشید. حالا فرض کنیم که یک لوستر 6 شاخه دارید. بنابراین برای روشنایی اتاق 24 متری باید 6 عدد لامپ 5 وات بخرید تا 30 وات شما کامل شود. در این اعداد خیلی هم سخت‌گیر نباشید.

انتخاب نوع لامپ مناسب برای هر فضا

امروزه لامپ های ال ای دی در انواع و توان های مختلفی تولید و عرضه می‌شوند. شما باید با توجه به فضایی که می خواهید برای آن لامپ تهیه کنید، یکی از انواع لامپ های ال ای دی را انتخاب نمایید.

برای خرید لامپ ال ای دی مناسب ، ما محصولات رایکا را پیشنهاد می‌کنیم، زیرا لامپ های برند رایکا جیوه و سرب ندارند، نور این لامپ ها فاقد اشعه مادون قرمز و فرا بنفش است. با خرید لامپ های ال ای دی سلامتی خود و خانوادتان به خطر نمی‌افتد و حتی به محیط زیست نیز اسیبی نمی‌رسد.

لامپ های LED SMD رایکا با مدار فوق کم مصرف و سیم های نسوز تولید شده اند که موجب صرفه جویی 85 درصدی در مصرف برق و طول عمر بالا (15000 ساعت) می‌شود. همچنین برای اطمینان خاطر مشتریان 12 ماه گارانتی بدون قید و شرط دارد.

رایکا

رایکا

ارائه محصولاتی با کیفیت به همراه خدمات معتبر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *