راهنمای خرید لامپ مناسب لوستر و روشنایی

لامپ مناسب لوستر

لوسترها علاوه‌بر زیبایی، روشنایی‌بخش خانه ها هستند. انتخاب لامپ مناسب برای لوستر همیشه یکی از دغدغه های مهم است. برای اینکه زیبایی فضای مورد نظرتان بیشتر شود باید بدانید کدام لامپ مناسب لوستر شماست.

در واقع میزان روشنایی یکی از مهمترین معیارهای انتخاب نوع و اندازه لوستر می‌باشد، روشنایی تاثیر مستقیم با خرید لوستر دارد و همواره نخستین مرحله انتخاب لوستر است.

روشنایی لوستر بستگی به تعداد لامپی که بر روی لوستر نصب می‌شود و نوع لامپ دارد که بیشترین تاثیرگذاری را در این زمینه داشته و همین امر شناخت هر چه بیشتر انواع لامپ را ضروری می‌نماید، در ادامه به بررسی انواع لامپ‌های مورد استفاده در لوستر و مقایسه انواع آنها می‌پردازیم.

انواع لامپ لوستری

برمبنای سیر تکاملی استفاده از لامپ در لوسترها، لامپ‌های لوستر را می‌توان در دو گروه لامپ‌های نسل جدید و نسل قدیم تقسیم‌بندی کرد. بر این اساس در نسل قدیم، لامپ‌های رشته‌ای و پرمصرف قرار می‌گیرند که گرمای زیادی تولیدکرده و مصرف برق بالایی دارند؛ اما لامپ‌های نسل جدید در لوسترها را می‌توان در دو گروه لامپ‌های LED و لامپ‌های SMD تقسیم‌بندی کرد که مهمترین وجه تمایز آن‌ها کم‌مصرف بودنشان است.

در میانه رسیدن از لامپ پرمصرف به انواع لامپ‌های لوستر نسل جدید، لامپ‌های کم‌مصرف نیز پا به عرصه گذاشتند که به‌تدریج به‌دلیل خطرات زیست‌محیطی و آسیب‌هایی که به سلامتی وارد می‌کردند، مقبولیت خود را در بازار از دست دادند.

لامپ مناسب لوستر

ویژگی‌های لامپ لوستر مناسب

اگر تا ده سال پیش قصد خرید لامپ برای لوسترتان داشتید باید یک لامپ رشته‌ای یا کم‌مصرف خریداری می‌کردید؛ اما الان این‌گونه نیست. همان گونه که ال‌ای‌دی در تمامی حوزه‌ها جایگزین فناوری‌های دیگر شده است، در لامپ لوستر نیز این اتفاق افتاده است. لامپ لوسترهای جدید را با دو فناوری در بازار پیدا خواهید کرد: ادیسونی و ال ای دی. لامپ لوستر ادیسونی، نور گرم و زیبایی دارد، اما با همان فناوری لامپ رشته‌ای ساخته می‌شود و علاوه بر اینکه پرمصرف است، در بهترین حالت 1000 ساعت عمر می‌کند. علاوه بر قیمت کم، لامپ ادیسونی از نظر طراحی و نور، جلوه زیبایی به محیط شما می‌بخشد.

داشتن نور استاندارد در فضای دکوراسیون داخلی مهم است، بنابراین باید از لامپ‌هایی برای لوستر استفاده کنیم که ویژگی‌های زیر را داشته باشند:

  • رنگ مناسبی داشته باشد.
  • میزان نوردهی آن برای فضای مورد نظر کافی باشد.
  • پرمصرف نباشد.
  • محیط را گرم نکند.
  • طول عمر بالا داشته باشد.
  • هزینه مناسبی داشته باشد (خرید لامپ جدید یا تعویض آن)

لامپ مناسب لوستر

رنگ نور مناسب لامپ لوستری

یکی از اولین نکاتی که در هنگام انتخاب لامپ لوستر باید به آن توجه کنید، توجه به رنگ و شدت نور بازتابی از لوستر است. به‌ طور کلی سه نوع رنگ در لامپ‌ های روشنایی مورد استفاده قرار می‌‌گیرد که شامل رنگ‌ های آفتابی(زرد)، مهتابی(سفید) و صدفی (یخی) است.

باتوجه به اینکه افراد معمولاً زمان استراحتشان را در اتاق پذیرایی می‌گذرانند، نباید از نورهای سفید خیره‌کننده برای لوستر استفاده کرد، چون باعث اختلال در آرامش مغز می‌شود. بهترین گزینه ترکیب دو رنگ سفید و زرد است البته با تعداد لامپ زرد بیشتر. زیرا لامپ‌ های آفتابی حالت غروب خورشید را تداعی می‌‌کنند و برای اهالی خانه یا سالن نوری آرامش‌بخش به همراه می‌ آورند؛ در نتیجه برای فضاهایی که ایجاد فضای ساکت و آرام در آن‌ ها ارجحیت دارد، از جمله اتاق‌ نشیمن، اتاق‌ خواب و پذیرایی، استفاده از این نوع لامپ‌ های لوستر توصیه می‌شود.

تکنولوژی به کار رفته در ساخت لامپ‌ لوستری

لامپ رشته ای

لامپ رشته ای با این که دارای تنوع زیادی هستند، اما به دلیل طول عمر کم در حدود ۱۰۰۰ ساعت و مصرف بالای انرژی، کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

البته این لامپ‌ها امروزه به نام مدل‌های ادیسونی شناخته می‌شوند و نور گرم و زیبایی تولید می‌کنند. همچنین ظاهری نوستالژیک به خانه شما می‌بخشند.

لامپ مناسب لوستر

لامپ کم مصرف (CFL)

لامپ های کم مصرف ،همانطور که از اسمشان پیداست کم مصرف هستند و هزینه ی کمتری دارند ،طول عمر بیشتری هم نسبت به لامپ های رشته ای دارند و از نورپردازی بهتری بهره مند هستند.

این لامپ ها با تحریک گاز جیوه نور تولید می کنند و در اندازه ها و شکل های مختلفی در بازار یافت می شوند و به علت ظاهر خاصی که دارند بهتر است در لوسترهایی با حباب های بزرگ و مات استفاده شوند.

گفته می شود به دلیل وجود گاز جیوه که جز گازهای سمی محسوب می شود و همچنین ایجاد پرتوهای فرابنفش که این لامپ ها از خود ساطع می کنند‌ برای سلامتی انسان مخاطره آمیز بوده و ایجاد سرطان می نمایند. ولی این ادعا به طور کامل ثابت نشده ولی شکی نیست که این لامپ ها به هنگام شکستن گاز جیوه درون خود را آزاد کرده و این گاز برای سلامتی انسان مضر بوده و توصیه می شود به هنگام شکستن این لامپ ها حداقل به مدت ۲۰ دقیقه محل را ترک کنید.

لامپ مناسب لوستر

لامپ ال ای دی فلامینتی

با توجه به اینکه ۹۵ درصد از برق مصرفی لامپ های رشته ای بجای تولید نور به گرما تبدیل می شود پر نور ترین لامپ ال ای دی مناسب لوستر در میان انواع مختلف آن لامپ فیلامنتی می باشد، این نوع لامپ ظاهری کاملا شبیه به لامپ رشته ای داشته و نوری شبیه به آنها ارائه می دهند با همه ی این شباهت های ظاهری میزان مصرف انرژی در لامپ های فیلامنتی حدودا ۸۵ درصد کمتر از لامپ های رشته ای قدیمی است، لامپ های فیلامنتی در دو رنگ مهتابی و آفتابی به عنوان بهترین لامپ مناسب لوستر شناخته می شوند که علاوه بر مزیت های ذکر شده به دلیل حفظ زیبایی ظاهری در دو حالت خاموش و روشن بودن جذابیت محیط و لوستر را دو چندان می کنند.
لامپ مناسب لوستر

لامپ های ال ای دی

این سبک لامپ لوستر از انرژی بسیار کمی برای تولید روشنایی استفاده می‌کند. لامپ های ال ای دی کم مصرف بوده و یکی دیگر از ویژگی‌های این لامپ ظاهر تقریبا زیبای آن هاست که می توان در لوسترها که لامپ‌های آن دیده می شوند، استفاده کرد. طول عمر آنها زیاد و همراه با بازده نوری بالا هستند.

لامپ مناسب لوستر

لامپ های اس ام دی

در ساخت این نوع از LED ها از فناوری SMD استفاده شده، که به موجب این تکنولوژی امکاناتی مانند کوچک‌بودن لامپ، تنوع رنگی بالا و امکان تنظیم جهت تابش نور با توجه به کاربرد، ایجاد شده است. تمامی خصوصیات لامپ‌هایLED  برای لامپ‌های SMD هم صادق است، با این تفاوت که طول عمر لامپ‌های SMD بیش‌تر بوده و خروجی لومن بیش‌تری را با مصرف انرژی کم‌تر ارائه می‌دهند.

لامپ مناسب لوستر

دسته بندی لامپ لوستری بر اساس شکل حباب

در شکل زیر تمامی انواع حباب لامپ را مشاهده می‌کنید؛ اما در کل تمامی این حباب‌ها در ساخت لامپ‌ها متداول نیستند. لامپ های متداول مورد استفاده برای لوستر به سه گروه اشکی، شمعی و حبابی تقسیم می شوند که تمامی این حباب‌ها را در دو سبک مات و شفاف می‌توانید خریداری کنید. حباب شفاف کمی گران‌تر، ولی زیباتر است. در ادامه بیشتر با آنها آشنا میشویم:

لامپ های حبابدار

‌لامپ های حبابدار در اشکال مختلف در بازار موجود است که اکثر ما آن ها به شکل گرد و بیضی دیده ایم. لامپ‌های حبابی به دلیل بزرگی نور بیشتری به محیط می دهند اما برای هر لوستری مناسب نیستند.

این نوع لامپ ها در لوسترها با سرپیچ نوع E27 نصب می شوند. البته ما یک لامپ با سرپیچ E14 هم داریم اما معمول نیست. در بیشتر موارد لوستر های چوبی یا لوستر های چند شاخه با این لامپ ها سازگاری دارند.

لامپ مناسب لوستر

لامپ لوستری شمعی

حباب لامپ شمعی، شبیه شعله شمع است. این لامپ‌ها سرپیچ E27 دارند و در توان‌ها 5، 6 و 7 وات به بازار عرضه می‌شوند. این سبک به دلیل طراحی ساده و زیبایی که دارد، محبوب و پرفروش است.


لامپ مناسب لوستر

لامپ لوستر اشکی

این دسته از لامپ‌ها، به دلیل شباهتی که با قطره اشک دارند با نام لامپ اشکی معروف شده‌اند. تفاوت لامپ اشکی با لامپ شمعی در قسمت نوک آن است که در لامپ اشکی نوک لامپ کمی قوس دارد. بدنه لامپ اشکی ممکن است شفاف یا مات باشد که بدنه شفاف زیباتر اما گران‌‌تر است. توان لامپ‌های اشکی در بازار معمولاً تا 7 وات است و سرپیچ آن‌ها کوچک (E14) است. لامپ اشکی معمولاً در لوسترهایی با شاخه‌های زیاد به کار می‌رود. برای اینکه نور زیباتری داشته باشید، همه لامپ‌های لوستری را که خریداری می‌کنید، به یک رنگ نور انتخاب نکنید. ترکیب آفتابی و مهتابی در لوستر، جلوه چشمگیری به محیط شما می‌بخشد.


لامپ مناسب لوستر

مناسب ترین لامپ برای لوستر

لامپ ال ای دی مخصوص لوستر معمولا همان لامپ ال ای دی شمعی یا لامپ ال ای دی اشکی است. اما بعضی لوسترها سرپیچ معمولی دارد و لامپ‌های حبابی معمولی استفاده می‌کنند. اما لامپ ال ای دی شمعی و اشکی و همچنین لامپ فیلامنتی هم روشنایی بیشتری دارد و هم مصرف کمتری دارد.

لامپ‌های ال ای دی از لامپ فلوئورسنت هم مصرف‌ کمتری دارند. خطرات سلامتی و زیست محیطی لامپ‌های کم‌ مصرف را ندارند و کیفیت نور مناسبی دارند.

رایکا

رایکا

ارائه محصولاتی با کیفیت به همراه خدمات معتبر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *