آشنایی با کاربرد و تفاوت انواع سرپیچ لامپ

انواع سرپیچ لامپ

گستردگی انواع پایه و سرپیچ در صنایع روشنایی و لامپ ال ای دی باعث شده تا برای خرید این محصولات مختصر اطلاعاتی لازم باشد تا سرپیچ نامناسب انتخاب نکنیم. در این مقاله از سایت رایکا انواع سرپیچ لامپ ها را شرح می‌دهیم و شما را با سرپیچ های پر کاربرد آشنا خواهیم کرد.

نحوه عملکرد سرپیچ

تمامی قطعات الکتریکی برای شروع فعالیت خود به جریان برقی نیاز دارند. سرپیچ وظیفه برقراری ارتباط میان لامپ و جریان برق را دارد. لامپ‌ها پس از قرارگیری درون این قطعه ، انرژی موردنیازشان تامین شده و فعالیت خود را آغاز می‌کنند. همانگونه که اطلاع دارید در دنیای امروز لامپ ها از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند به همین موازات سرپیچ های متفاوتی تولید می‌شود تا تمامی لامپ‌ها مکمل سرپیچ خود را داشته باشند؛ مانند سرپیچ آویز، سرپیچ راکورد دار، سر پیچ دیواری، سرپیچ شمعی و سر پیچ سری E که پرکاربردترین نوع سرپیچ می‌باشد و به ادیسونی مشهور است. E نشانه اسم اول ادیسون مخترع برق است و عددی که در کنار آن ثبت می‌شود نشانه قطر آن بر حسب میلی‌متر است که پر استفاده ترین آنها انواع E۱۴ ،E۲۷ ،E۴۰ ،E۵ است.

اجزای سرپیچ لامپ

کلاهک سرپیچ

از جنس باکالیت است و کنتاکت های مختلفی را در خود نگه می‌دارد. باکالیت جنسی پلاستیکی با مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت و واکنش‌های شیمیایی می‌باشد که برای لوازمی که در معرض حرارت و یا جریان الکتریکی هستند، مانند سرپیچ لامپ ، دسته‌ی ماهی تابه، تلفن و موارد مشابه کاربرد فراوان دارد.

سیلندر سرپیچ

سیلندر سرپیچ در واقع همان بدنه اصلی قطعه به حساب می‌آید که آن را هم از جنس باکالیت می‌سازند، به طوری که رزوه درون آن قرار می‌گیرد.

حلقه رزه

این بخش معمولاً از جنس فلزات آبکاری شده است و وظیفه آن نگه داشتن لامپ و کنتاکت است.

کنتاکت های اتصال

یکی دیگر از اجزای انواع سرپیچ لامپ کنتاکت های اتصال است که جریان برق را به لامپ متصل می کند و جنس این قطعه معمولاً از فلز برنج است.

انواع سرپیچ لامپ

انواع جنس های سرپیچ لامپ

عللاوه بر نوع سر پیچ، دسته بندی دیگری بر اساس جنس وجود دارد که در خرید از سوی مشتریان اثرگذار است. به طور کلی سرپیچ‌های موجود در بازار از دو جنس باکالیت و سرامیک است که هر کدام از آنها ویژگی به خصوصی دارند.

  1. باکالیت: اکثر سرپیچ ها از باکالیت که یک نوع پلاستیک مقاوم و مستحکم در برابر ضربه است، ساخته می‌شوند. این پلاستیک در برابر حرارت‌های وارده و جریان الکتریکی از خود مقاومت بالایی را نشان می‌دهد و ذوب نمی‌شود.
  2. سرامیکی: یکی دیگر از انواع سرپیچ لامپ براساس جنس، نوع سرامیک یا چینی است. جنس سرامیکی موجب می‌شود تا سرپیچ در برابر دما و حرارت بالا مقاومت بیشتری داشته باشد و در صورت بروز اتصال دچار ذوب و آسیب جدی نشود. جنس به خصوص این سرپیچ باعث تمایز آن از سرپیچ های دیگر شده و ظرفیت آن را در برابر گرما افزایش می‌دهد و بدین ترتیب کارکرد لامپ نیز بالا می رود برای مثال لامپ هایی که در فضای بسته حباب قرار می‌گیرند بهتر است برای حفظ سلامت و عدم اتصالی از سرپیچ های سرامیکی استفاده کنید.

انواع سرپیچ لامپ

انواع سرپیچ های لامپ

سرپیچ های سری E

سرپیچ‌های نوع E (نشانه اديسون) پرکاربردترین انواع سرپيچ براي لامپ هستند. لامپ‌ های LED و CFL بسیار کارآمدتر از لامپ‌هاي رشته‌اي قدیمی هستند. امروزه استفاده از این نوع لامپ ها به دلیل مزایای بی شماری که دارند بسیار رواج پیدا کرده است. سرپيچ های سری E کاملا سازگار و منطبق با اين نوع لامپ‌ها هستند. هر چه فاكتورهايي که در ساخت سرپیچ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند کیفیت بالاتری داشته باشند، عمر لامپ‌هایی که به آن‌ها متصل می‌شوند نیز بیشتر می‌گردد.

E5: قطر ۵ میلی‌متر، مناسب چراغ های چشمک زن و تزئینی

E10: قطر ۱۰ میلی‌متر، مناسب چراغ قوه و چراغ دوچرخه

E11: قطر ۱۱ میلی‌متر، هالوژن های شمعی کوچک ۱۲۰ ولت

E12: قطر ۱۲ میلی‌متر، چراغ های شمعی و چراغ خواب ۱۲۰ ولت

E14: قطر ۱۴ میلی‌‌متر، چراغ های شمعی و چراغ خواب ۱۲۰ ولت

E14: قطر ۱۴ میلی‌متر، لوستر، لامپ شمعی ، چراغ خواب و برخی از لامپ های آویز ۲۴۰ ولت

E17: قطر ۱۷ میلی‌متر، لوازم خانگی مانند یخچال، مایکروفر و …

E26: قطر ۲۶ میلی‌متر، لامپ های استاندارد ۱۲۰ ولت

E27: قطر ۲۷ میلی‌متر، لامپ های استاندارد ۱۲۰ ولت

E29: قطر ۲۹ میلی‌متر، کمتر مورد استفاده

E39: قطر ۲۷ میلی‌متر، صنعتی ۱۲۰ ولت و توان ۲۵۰ وات

E40: قطر ۴۰ میلی‌متر، صنعتی ۲۴۰ ولت و توان ۲۵۰ وات

انواع سرپیچ لامپ

سرپیچ های ریموت دار

سرپیچ لامپ ریموت دار در واقع وسیله ای است که به کمک آن می توان لامپی که به این سرپیچ وصل شده است را با ریموت و یا کنترل از راه دور روشن و خاموش کرد. کنترل این سرپیچ به گونه ای است که می توان لامپ را حتی از پشت دیوار یا مانع نیز قطع و وصل کرد. از سرپیچ ریموت دار اغلب برای لامپ های شارژی و معمولاً در خانه هوشمند استفاده می شود.
انواع سرپیچ لامپ

سرپیچ پایه دار لامپ

سرپیچ‌های پایه دار بسیار محکم هستند و در دو نوع پلاستیکی و استیل تولید می‌شوند. این سرپیچ‌ها ظاهر زیبایی دارند و به همین دلیل بیشتر در ادارات یا مراکز تجاری استفاده می‌شوند.

انواع سرپیچ لامپ

سرپیچ دوشاخه

این قطعه با طراحی خاص خود این امکان را فراهم می‌کند که با استفاده از انتهای دو شاخه آن به پریزهای مختلف متصل شود. به راحتی می‌توان با قرار دادن لامپ در این سرپیچ و وصل کردن آن به پریز، روشنایی محیط را تامین کرد.

انواع سرپیچ لامپ

سرپیچ رکورددار

این قطعه معمولا دارای مهره و قطعه‌ای زرد رنگ بوده که در قسمت نهایی آن تعبیه شده است. این سرپیچ راکورددار بیشتر در لوسترها کاربرد دارد.

انواع سرپیچ لامپ

سرپیچ کلید دار

سرپیچ های کلید دار معمولاً دارای دو شاخه هایی هستند که بر روی آنها کلیدی تعبیه شده است. هنگامی که لامپ خود را درون این سرپیچ ها قرار می دهید و سپس سر پیچ را به دوشاخه متصل می کنید، با استفاده از کلید آن می توانید اقدام به خاموش و روشن کردن لامپ خود کنید. این سر پیچ ها را می توان جزو پر استفاده ترین انواع سرپیچ در محیط های صنعتی به شمار آورد. چرا که در این محیط ها در مواقع بسیاری نیاز مبرم به وجود نور در نزدیکی سطوح مختلف وجود دارد و با استفاده از این سرپیچ ها می‌توان این نیاز را مرتفع نمود.

انواع سرپیچ لامپ

سرپیچ سقفی لامپ

نوع سقفی یا معمولی از اولین سرپیچ های لامپ محسوب می‌شوند و جزو پرکاربردترین پایه لامپ به شمار میروند. برای لامپ‌های معمولی یا لوسترها از سرپیچ های سقفی استفاده می‌شود.

انواع سرپیچ لامپ

سرپیچ شمعی

از مدل شمعی در داخل لوسترها و یا چراغ‌های خواب استفاده می‌شود. این محصول از پلاستیک مقاوم در برابر حرارت ساخته می‌شود، به این علت که در مصرف‌های طولانی مدت در داخل لوستر یا چراغ خواب، از گرما یا حرارت ایجاد شده آسیب نبیند. این سرپیچ‌ها به E14 نیز معروف هستند.

انواع سرپیچ لامپ

سرپیچ دیواری

زمانی که شما از سیم های بلند برای نصب لامپ استفاده می‌کنید منظره ای به وجود می‌‌آید که برای بیننده خوشایند نیست. شما با استفاده از پایه لامپ دیواری می توانید این مشکل را برطرف نموده و با به کارگیری این محصول بر روی سقف یا دیوار دیگر نیازی به آویزان کردن سیم های بلند و ناموزون ندارید و بر زیبایی و جذابیت محیط می افزایید. از این سرپیچ ها بیشتر برای راهروها و راه پله ها استفاده می‌شود. این نوع سرپیچ شباهت زیادی به سرپیچ های سقفی دارد و به گونه ای طراحی شده است که لامپ به جای حالت عمودی در راستای افقی نگه داشته می شود و با پیچ و مهره به دیوار نصب می‌گردد.

انواع سرپیچ لامپ

سرپیچ گریف دار لامپ

قطعه‌ای به نام گریف به شکل دو پیچ ساخته می‌شود و در دو طرف سرپیچ قرار می‌گیرد. و بیشتر برای نصب لامپ‌های دیواری کاربرد دارد. همچنین سرپیچ گریف‌دار برای لوسترها و لامپ هایی که با حباب های زینتی احاطه شده‌اند کاربرد دارد.

انواع سرپیچ لامپ

سرپیچ چندتایی لامپ

این سرپیچ قابلیت روشن کردن سه لامپ به طور همزمان را دارد و از آن‌ها بیشتر برای ساخت لوسترها استفاده می‌شود. این سرپیچ ها را می‌توان نوعی مبدل یک به سه دانست که از آن برای روشن کردن همزمان سه لامپ استفاده می‌شود .

انواع سرپیچ لامپ

تبدیل سرپیچ لامپ ها

تبدیل سرپیچ لامپ وسیله ای بسیار کاربردی است. اگر سرپیچی را انتخاب کنید که مناسب لامپ تان نباشد این مبدل می‌تواند به شما کمک کند که لامپ تان را به سرپیچ مناسب خود وصل کنید. این تبدیل ها مخصوصاً برای لامپ هایی که دارای پایه E27 می باشند کاربرد بیشتری دارند. دلیل این امر این است که لامپ های دارای سرپیچ لوستری از بازده نوری پایینی برخوردار هستند و در محیط هایی که نیاز به توان روشنایی بیشتری می باشد، برای آنکه بتوان این نور را تامین نمود باید تعداد بیشتری لامپ تهیه کنید یا سرپیچ های لوستر یا آباژور و آویز خود را تعویض نمایید. اما با استفاده از تبدیل سرپیچ میم لایت ۲۷۱۴ شما به راحتی با بستن این قطعه بر روی سرپیچ E14 (لوستری) می‌توانید اکثر لامپ های دکوراتیو، فوق کم مصرف SMD و سایر لامپ های با سرپیچ E27 را بدون نیاز به تعویض سرپیچ یا مهارت خاصی بر روی سرپیچ E14 خود استفاده نمایید.

انواع سرپیچ لامپ

رایکا

رایکا

ارائه محصولاتی با کیفیت به همراه خدمات معتبر

فهرست مطالب

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *