نور مناسب برای مطالعه | راهنمای خرید بهترین چراغ مطالعه

نور مناسب مطالعه

به هنگام مطالعه باید به نکاتی توجه کنیم تا به چشم هایمان آسیبی نرسد و بتوانیم از موهبت بینایی خود محافظت کنیم. یکی از اصلی ترین نکاتی که در هنگام مطالعه باید به آن توجه شود میزان روشنایی، سطح تمرکز وسیله روشنایی و فاصله آن با کتاب یا روزنامه و.. می‌باشد. در ادامه درباره نور مناسب هنگام مطالعه توضیحاتی را شرح داده ایم. با ما همراه باشید تا با انتخاب و خرید چراغ مطالعه مناسب از مطالعه لذت ببرید.

خانه‌های آپارتمانی امروزی به نوعی طراحی شده‌اند که در اتاق خواب میز کار یا تحریر قرار می‌گیرد. اما در این فضا به دلیل استراحت و حفظ آرامش آن از روشنایی پر نور استفاده نخواهد شد. در این موارد لازم است از چراغ های مطالعه استفاده کنید تا نور کافی و مناسب جهت آسیب نرسیدن به چشم وجود داشته باشد. از طرفی امروزه دیگر چراغ مطالعه فقط عنصری برای ایجاد نور بیشتر نیست. بلکه می‌توان با خرید انواع مختلف و متنوع آن زیبایی را در دکوراسیون داخلی منزل افزایش داد.

بهترین نور برای مطالعه کدام است؟

پاسخ به این پرسش بسیار آسان است، اولین و بهترین نور برای زمان مطالعه و کار، نور طبیعی خورشید است. یک اتاق پرنور با پنجره‌های بزرگ، بهترین نقطه برای مطالعه و کار است. البته نباید میز کار و مطالعه را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار داد، زیرا نور زیاد باعث حواس پرتی می‌شود. البته این موضوع ناقض این مطلب که درباره ی انتخاب نور مناسب برای مطالعه و درس خواندن است نیست بلکه در مورد بازآفرینی نوری شبیه آفتاب برای ساعات بعد از ظهر است.

در 100 سال اخیر، نور مصنوعی به طور گسترده ای در دسترس قرار گرفته است. پیش از این که الکساندر لودگین، لامپ مهتابی را در سال 1874 میلادی بسازد که عادی شدن و رواج استفاده از آن خیلی هم طول کشید. مردم با نور آفتاب، شمع و غیره مطالعه می‌کردند و چراغ مطالعه مناسب معنایی نداشت. نور طبیعی برای مطالعه در برخی از اماکن بسیار کم است. بعلاوه فقط در زمان های مشخص و با محدودیت زمانی در دسترس است و می‌توان از آن استفاده کرد.

مناسب ترین رنگ نور برای زمان مطالعه سفید طبیعی است. دمای رنگ نور سفید طبیعی تقریباً معادل محدوده دمای 4000 تا 6500 درجه کلوین است و باعث افزایش تمرکز می‌شود. محیط باید به گونه‌ای نورپردازی شود که بیشترین تشابه را با نور طبیعی داشته باشد.

نور مناسب مطالعه

مطالعه در نور مناسب چه فوایدی دارد؟

مهمترین مزیت نور مناسب، کاهش خستگی چشم است. اگر نور کافی و مناسب باشد، مردمک‌های چشم دیگر مجبور به گشاد شدن نیستند تا نور بیشتری دریافت کنند و در نتیجه احتمال خستگی چشم کاهش می‌یابد و راندمان افزایش پیدا می‌کند.

نور مناسب یک فضای آرام و کارآمد برای یادگیری ایجاد می‌کند. نورپردازی صحیح اتاق کار و مطالعه، سطح حواس پرتی‌های خارجی را کاهش می‌دهد. مغز در یک فضای آرام، بر روی داده‌هایی که می‌خواند تمرکز بیشتری دارد و به احتمال زیاد آنچه را که می‌خواند را بهتر یاد می‌گیرد و به یاد می‌آورد.

مطالعه با نور کم چه عوارضی دارد؟

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که نداشتن یک چراغ مطالعه مناسب و مطالعه در نور کم می‌تواند احتمال نزدیک‌بینی را افزایش دهد. احتمالاً خودتان پس از مطالعه در نور کم این مشکل را احساس کرده‌اید، زیرا مردمک چشم شما باید بیشتر گشاد شود تا بتواند کلمات را بخواند. وقتی به بالا نگاه می‌کنید، ممکن است موارد و نوشتار در دوردست برای مدتی تار به‌نظر برسند.

همچنین براساس مطالعات انجام شده، با انتخاب نور مناسب برای مطالعه تمرکز افزایش می‌یابد. زیرا نور کم می‌تواند توانایی پردازش و نگهداری اطلاعات را در مغز کاهش داده و احساس اضطراب را افزایش دهد. همچنین نور بسیار شدید نیز مانع تمرکز و حواس پرتی می‌شود.

لامپ مناسب چراغ مطالعه

چگونه نور بهتری را برای اتاق مطالعه ایجاد کنیم ؟

بعضی افراد اتاق را کاملا تاریک می‌کنند و فقط یک چراغ و آن هم چراغ مطالعه را در هنگام درس خواندن روشن می‌کنند. این روش یکی از بدترین روش ها می‌باشد. حتما در اتاق مطالعه علاوه بر چراغ مطالعه از یک لامپ دیگر هم استفاده کنید. نور چند لایه مانع خسته شدن شما می‌شود.

حداقل نور قابل تحمل برای مطالعه، تقریبا در حد روشنایی یک لامپ ۵۰ واتی معمولی با فاصله ۱۰۰ سانتی متر از کتاب است و بهترین نور در حدود روشنایی یک لامپ ۲۰۰ تا ۲۵۰ واتی است. نور های بیشتر از ۲۵۰ وات، شدید به حساب می‌آیند و سرعت و قدرت خواندن ما را کم می‌کنند.

نور سفید بهتر است یا نور زرد؟

نمی‌توانیم بگوییم که نور زرد بهتر است یا نور سفید زیرا بهتر بودن رنگ نور به عادت و سلیقه ی هر کسی بستگی دارد و با توجه به آن متفاوت می‌باشد. برخی از افراد هستند که هنگام مطالعه نور سفید را ترجیح می‌دهند و برخی از افراد با نور سفید اذیت می‌شوند و از نور زرد برای مطالعه استفاده می‌کنند. خوب است بدانید که برخی از افراد نیز هر دو نور را باهم ترکیب می‌کنند و اینگونه بهتر و راحت تر می‌توانند مطالعه کنند.‎ اما به طور کلی نور سفید طبیعی (4000 تا 6500 کلوین) که به نور طبیعی روز نزدیک تر است، گزینه مناسب تری برای دمای رنگ لامپ چراغ مطالعه می‌باشد.

نور مناسب مطالعه

میزان مناسب شار نوری لامپ برای چراغ مطالعه

اگر به ‌دنبال بهترین و مناسب ترین نور برای چراغ مطالعه هستید و دوست ندارید به چشم‌هایتان آسیب وارد شود پس برای دو منبع نور مشابه به تعیین سطح لومن آن‌ها بپردازید. شار نوری یا معیاری از کل نور مرئی از یک منبع نور را لومن می‌گویند که به چشم انسان می‌رسد. پس در واقع خروجی نور همان لومن است. هنگام تهیه چراغ مطالعه به شار نوری لامپ آن توجه کنید. میزان شار نوری برای مطالعه باید ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ لومن باشد تا به مردمک چشم فشار وارد نکند و از ایجاد هر گونه سردرد جلوگیری شود و مطالعه به‌ نحو مطلوبی صورت گیرد.

مناسب ترین جهت تابش نور برای مطالعه

زمانی که دانش آموز هنگام درس خواندن با تابش مستقیم نور مواجه می شود سردرد می‌گیرد و ممکن است از مطالعه خسته شود. بهتر است نور را جوری تنظیم کنید که از پشت به دانش آموز بتابد. زیرا تابش مستقیم می‌تواند به چشم فرد بسیار آسیب برساند. از روشن کردن چراغ های زیاد خودداری کنید زیرا نور بیش از حد هم می‌تواند مانند نور کم به چشمان آسیب برساند. ضمن اینکه بهترین فاصله نور تا کتاب و دفتر دانش آموز حدود ۱ تا ۱/۵ متر می‌باشد.

نور مناسب مطالعه

انواع چراغ مطالعه بر اساس ساختار

در بازار انواع مختلف چراغ مطالعه وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های خاصی را ارائه می‌دهند. در ادامه به طور مختصر توضیحاتی درباره ی انواع چراغ مطالعه شرح می دهیم.

چراغ مطالعه رومیزی

محبوب­ترین و همچنین پرفرو­ش­ترین چراغ مطالعه‌ ها، چراغ­ های رومیزی هستند. این نوع چراغ مطالعه باید با توجه به اندازه میز کار انتخاب شود.

لامپ مناسب چراغ مطالعه

چراغ های مطالعه دیواری

همانطور از اسم آنها مشخص است به دیوار نصب می شوند و می‌توانید آنها را در نقطه مناسبی که نور آن به سمت میز مطالعه هدایت شود، نصب نمایید تا بخشی از نور مناسب برای مطالعه را بتوان با استفاده از آنها به دست آورد.

لامپ مناسب چراغ مطالعه

چراغ های مطالعه ایستاده

بر روی زمین قرار می‌گیرند و می‌توان در گوشه های اتاق از آن برای تامین نور مناسب برای مطالعه استفاده نمود.

نور مناسب مطالعه

چراغ مطالعه گیره ای

چراغ های مطالعه گیری ثبات، راحتی و تطبیق‌پذیری بیشتری را ارائه می‌دهند و به راحتی در اکثر مکان‌ها قابل نصب هستند. لبه میز، لبه مبل و یا مدل‌‌های سبکتر را می‌توان به لبه کتاب متصل کرد.

نور مناسب مطالعه

معیار‌های خرید بهترین چراغ مطالعه

برای انتخاب یک چراغ مطالعه ابتدا باید بدانید آن را برای کجا قرار است استفاده کنید. انواع مختلفی از چراغ ها وجود دارد که برای اتاق خواب استفاده شده و حتی بر روی تخت قابل نصب است. همچنین نوع دیگری از چراغ مطالعه وجود دارد که دارای پایه ایی بلند می‌باشد و در کنار مبل و پذیرایی قابل استفاده هستند. علاوه بر تناسب با مکانی که قرار است از آن استفاده کنید یک چراغ مطالعه خوب ویژگی های دیگری هم باید داشته باشد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

تناسب سایز چراغ مطالعه و ­ میز کار

اولین نکته­ ای که باید در نظر داشته باشید این است که سایز چراغ مطالعه و محدوده ای که می­‌تواند روشن کند به اندازه­ میز کار شما باشد. اگر میز کارتان بزرگ است، باید شعاع روشنایی چراغ مطالعه به اندازه‌­ای باشد که فضای مورد استفاده­ ی شما را به اندازه­ ی کافی روشن نگه دارد. به همین ترتیب اگر میز تحریر کوچکی دارید بهتر است از چراغ­‌های کوچک‌تر خصوصاً چراغ مطالعه‌ های گیره‌­دار که فضای کمتری را اشغال می­‌کنند استفاده کنید تا هم نور مورد نیازتان تأمین شود و هم به میزان مورد نیاز انرژی مصرف کنید.

نور مناسب مطالعه

انعطاف پذیری و طراحی

چراغ‌های مطالعه مدرن دارای ویژگی‌های بازو و سر چرخان یا انعطاف‌پذیر هستند که به شما این امکان را می‌دهند تا نور موردنظر خود را انتخاب کنید. یک لامپ سنتی‌تر، نوعی که اغلب در اتاق‌های نشیمن یا آباژور می‌بینید، فقط در ناحیه‌ای که قرار داده شده است نور می‌تاباند. برای اکثر مردم، یک لامپ مدرن و قابل‌حمل بسیار جذاب و کاربردی است.

نور مناسب مطالعه

ارتفاع و سایز مناسب کلاهک

اگر کلاهک چراغ دارای سایز و ارتفاع مناسب نباشد. لامپ از زیر کلاهک دیده شده و باعث می شود خود لامپ نیز سایه ایجاد کند که برای مطالعه مضر است.

کم نور بودن و دمای رنگ

این که بتوانید نور چراغ مطالعه خود را کم کنید ویژگی مفیدی است، زیرا ممکن است در اوایل شب فقط به مقدار کمی نور اضافی نیاز داشته باشید. اگر چراغ مطالعه شما با روشنایی کامل در حال استفاده باشد، مقدار اضافی آن می‌تواند به چشم شما آسیب برساند. به همین ترتیب، انتخاب دمای مناسب رنگ برای محل مورد نظر شما، در محیط و استفاده از لامپ تفاوت ایجاد می‌کند.

روشنایی و محافظت در برابر تابش خیره کننده

لامپ دارای دامنه نور خنک سفید تا طبیعی برای مطالعه بهتر است. این نور معادل 4000 K تا 6500 K است. چراغ 450 لومن، 6 تا 9 وات گزینه مناسبی برای نور مطالعه می‌باشد. لامپ رومیزی که دارای ویژگی‌های محافظت در برابر تابش خیره‌کننده است، در صورت مطالعه طولانی‌مدت به شما کمک می‌کند تا از چشمان خود مراقبت کنید.

مصرف انرژی و طول عمر

لازم است لامپی که شما به آن نیاز دارید تا 50 هزار ساعت دوام بیاورد، به‌عبارتی فقط هر ۶ سال یکبار نیاز باشد که لامپ را عوض کنید. این به معنای طول عمر زیاد است و نه‌تنها برای کیف پول شما، بلکه برای محیط‌زیست نیز بهتر است. امروزه چراغ‌های ال‌ای‌دی به دلیل صرفه‌جویی در مصرف انرژی و طول عمر بیشتر، بسیار محبوب هستند.

نور مناسب مطالعه

انواع لامپ مناسب چراغ مطالعه

چراغ مطالعه یک مدل چراغ است که در زمان کار و درس خواندن استفاده می‌شود. نوع لامپ چراغ مطالعه، با توجه به نوع کاربری و سن افراد تغییر می‌کند. در ادامه لامپ های مناسب چراغ مطالعه را معرفی می‌کنیم.

لامپ ال ای دی

چراغ مطالعه با لامپ ال‌ای‌دی جدیدترین نوع چراغ مطالعه است. این چراغ‌ها در طرح‌های منحصربه‌فرد عرضه می‌شوند و بسیار شیک و زیبا هستند.

نور ال‌ای‌دی جهت‌دار است؛ یعنی به جای تابش نور در تمام جهات، یک شعاع نوری متمرکز ایجاد می‌کند. بنابراین این نور کاملا در جهتی که قرار می‌گیرد حرکت می‌کند و خیره‌کننده نیست. علاوه‌برآن، به چشم‌هایتان نمی‌تابد و خسته‌تان نمی‌کند.

لامپ‌های ال‌ای‌دی به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای کمتر از سایر لامپ‌ها گرما تولید می‌کنند. این لامپ معمولا برای روشنایی فضای کار بهترین گزینه است. یک لامپ حداقل ۵ تا ۱۰ واتی برای بیشتر فضاهای کاری ایده‌آل است. طول عمر لامپ ال‌ای‌دی می‌تواند به بیش از ۲۵ هزار ساعت برسد. چراغ مطالعه با لامپ ال‌ای‌دی معمولا گران‌تر است، اما مصرف برق کمتری نسبت به سایرین دارد.

لامپ مناسب چراغ مطالعه

لامپ های فلورسنت

لامپ های فلورسنت که در ایران به نام لامپ های کم مصرف شناخته می شوند؛ به دلیل مصرف انرژی پایین و نور سفید از محبوبیت بسیاری برخوردارند. هرچند لامپ های فلورسنت انتخاب مناسبی برای ساعات طولانی مطالعه به حساب نمی‌آیند. به دلیل نوسنات ولتاژ، این لامپ ها به شکل مداوم خاموش و روشن می‌شوند. با اینکه این خاموش و روشن شدن با چشم عادی قابل مشاهده نیست، در مدت طولانی باعث خستگی چشم و حتی سردرد خواهد شد.

نور مناسب مطالعه

لامپ رشته‌ای

نور لامپ‌های رشته‌ای گرم و کمی زرد رنگ به ‌نظر می‌رسد در نتیجه برای ساعات عصر تا شب مناسب است. روشنایی لامپ‌های رشته‌ای فراگیر می‌باشد.

لامپ مناسب چراغ مطالعه

لامپ هالوژن

لامپ هالوژن برای مطالعه در پشت میز مناسب‌ترین گزینه است. نور طبیعی درخشان در آن تمرکز روی متن را آسان‌تر می‌کند. نور این‌ گونه لامپ‌ها هیچ آسیبی به چشم نمی‌رساند. همچنین ۲ تا ۳ برابر بیشتر از لامپ های معمولی دوام دارند و باعث صرفه جویی در مصرف برق می‌شوند. تنها مشکل این نوع از لامپ ها داغ شدن می‌باشد.

لامپ مناسب چراغ مطالعه

لامپ فول اسپکتروم

اگر طراح گرافیک یا طراح داخلی هستید یا در کارتان دیدن رنگ‌های جزئی ضروری است، یک چراغ مطالعه با لامپ فول اسپکتروم مناسب ترین انتخاب است. با این چراغ‌ها رنگ‌ها فوق‌العاده به‌نظر می‌رسند، چون طیف نور الکترومغناطیسی از مادون قرمز تا فرابنفش را پوشش می‌دهد. نور فول اسپکتروم با افزایش درخشندگی و وضوح تصویری به شما کمک می‌کند راحت‌تر روی رنگ‌ها متمرکز شوید.

نور مناسب مطالعه

کلام آخر

در نهایت انتخاب بهترین چراغ مطالعه به فضای اتاق، سلیقه شخصی و نحوه استفاده شما از آن برمی‌گردد. اما به یاد داشته باشید که سلامت همواره در اولویت است. با در کنار هم قرار دادن اطلاعات بالا، چراغی را انتخاب کنید که در عین زیبایی، نیازهای شخصی شما را پوشش می‌دهد و از شما در برابر خطرات مطالعه طولانی مدت محافظت می‌کند.

رایکا

رایکا

ارائه محصولاتی با کیفیت به همراه خدمات معتبر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *